Hızlı Kilo Almanın Nedenleri

Hızlı kilo almanın nedenlerini sizler için araştırdık;

Stres

Stresli bir yaşama sahipseniz, stres hormonu olan Kortizol iştah artışına sebep olacak ve beraberinde yüksek kalorili gıdalara yönelmenize ve hızlı kilo alma neden olacaktır.

 

Kalitesiz uyku

Yeterli derecede uyumuyor ve dinlenemiyorsanız kilo almanız kaçınılmaz bir sonuç. Eğer geç saatlere kadar oturuyorsanız hormon düzeyinizde değişiklikler meydana gelecektir, haliyle iştahınız artacak ve gece atıştırmalarınız kaçınılmaz hale gelecektir.

 

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu doğurgan dönemdeki kadınlarda sık görülen hormonal bir hızlı kilo alma sorundur. Bu sendromu yaşayan kadınların çoğunda yumurtalıklardaki küçük kistler büyür. Bu sendroma bağlı olan durum, adet döngüsünü etkileyerek; aşırı tüylenmeye, hormon dengesizliklerine ve akneye neden olur.

 

Antidepresanlar

Bir çok antidepresanın en kötü yan etkilerinden birisi kilo almaktır. Doktorunuz ile görüşerek kullandığınız antidepresanın kilo almanıza neden olup olmadığı konusunda bilgiler alarak daha farklı ilaçlar almanızı kendisine söyleyebilirsiniz. Ayrıca, depresyonun başlı başına kilo değişikliklerine neden olabileceğini unutmamalısınız.

 

Hipotiroid

Bilindiği üzere Tiroid hastalıkları metabolizmanızı yavaşlatarak kilo almanıza neden olabilir. Beslenmenize ve egzersizlerinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir yorgunluğunuz var ise ve sürekli hızlı kilo alıyorsanız mutlaka tiroid kontrolünüz için doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Steroidler

Steroid anti-inflamatuar bazı ilaçlar kilo alımı konusunda başı çekmektedir. Çünkü bu tür ilaçlar sıvı tutmasının yanı sıra iştahınızın açılmasına neden olabilir.

 

Menopoz

Genel kanıya göre menapoz döneminde kadınların çok fazla kilo aldığı konusu tamamen gerçeği yansıtmamaktadır. Yaşınızın ilerlemesi metabolizmanızı da yavaşlatır; böylece daha az kalori harcanır. Ancak atlamamanız gereken bir diğer konu ise; her yaşın olması gereken kilosu ayrı hesaplanır. Yaş ilerledikçe gençlik döneminizdeki kilonuzda olmaya çalışmak bağışıklığınızı düşürerek farklı hastalıklarınızın ortaya çıkmasına, ayrıca hızlı kilo alma nedeni olabilir.

 

Sigarayı Bırakma

Sigarayı bırakan kişiler yaklaşık 10 kilo alır. Bunun nedeni aslında sigarayı bırakmaları değil; nikotin ihtiyaçlarını yemek yiyerek gidermeye çalışmalarıdır. Sigarayı bıraktıkları dönemde daha fazla acıktıklarını hissederek karbonhidrat ve yağ oranı yüksek besinleri tüketirler.

 

Cushing Sendromu

Astım, artrit veya lupus gibi romotolojik hastalıklar için kortizol kullanımı Cushing sendromuna neden olabilmektedir. Cushing Sendromu’nda kilo alımı; yüz, boyun, üst sırt veya bel çevresinde daha belirgin olabilir.

 

Çok sık düşük kalorili diyet yapmak

Eğer ihtiyacınızın çok altında enerji ve gıda alarak besleniyorsanız, bu durum bazal metabolizma hızınızı düşüreceğinden kolay hızlı kilo almanın nedenleri arasındaki bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

 

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları hızlı kilo almanın nedenleri olarak bilinse de sanılanın aksine bu etkisi kısa vadelidir. Eğer bu sorunu uzun vadede yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesi İle Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde C Vitamini, D Vitamini ve Tansiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz