Hemen hemen tüm kadınların yaşadığı bu ağrıyı önemsememiz gerekiyor. Umursanmayan ve sonucunda tedavi edilmeyen kulunç ağrılarının ilerleyen dönemlerde boyun fıtığına yol açabiliyor, unutmayınız ki bazı tarihçiler tarafından Osmanlı Sultanı Hürrem’in, ölüm nedeni olarak gösterilen kulunç ağrılarının hafife alınmaması çok önemli.

 

Kürek kemiklerimizin etrafındaki kaslara “kulunç” ve bu kaslarda meydana gelen ağrılara ise “kulunç ağrısı” denmektedir. Peki kulunç ağrılarının sebepleri nelerdir;

  • Uzun süre sabit bit pozisyonda kalmak ve duruş bozuklukları
  • Hareketsiz bir yaşam benimsemek
  • Hava akımına yani cereyana maruz kalmak
  • Omurilikle ilgili eğrilikler ve yapı bozuklukları
  • B1, B6, folik asit ve magnezyum eksikliği
  • Guatr hastalığı
  • Kansızlık
  • Elbetteki en önemlisi stres
Hürrem’i Öldüren Ağrıya Dikkat!

Soğuk havalara dikkat!

Özellikle havaların soğuması ile birlikte görülüyor olsa da sıcak havalarda klimaya maruz kalındığı takdirde de karşılaşılmaktadır. Doktorlar; bu önemli sebeplerden ötürü hava akımına maruz kalınmamasını ve özellikle çok fazla hareketsiz kalınmamasını tavsiye ediyorlar. Aslında sürekli egzersiz yapmanın yanında, kulunç ağrılarına karşı en önemli spor ise yüzme olduğu bir gerçek.

 

Yeni başlayan kulunç ağrıları  doğru masaj yöntemleri ile giderilebiliyor ancak unutulmaması gereken nokta ise bilinçsiz şekilde yapılan kulunç kırma yöntemleri ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Masaj yapılırken; ağrı yapan kaslara ters yönde germe uygulanması gerekiyor. Ancak ağrı anında o bölgeye çok fazla baskı yapılması durumunda; ağrıları tetikler, omurgada eğrilik varsa eğriliği artırır, boyun fıtığı başlangıcı varsa tetikler ve çözümlenemez hale gelebilir.

 

Kesinlikle doktora görünmelisiniz!

Kulunç ağrıları sorununuz var ise daha fazla ilerlemeden mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ağrılar yeni başlamış ya da küçük bir yeri etkiliyorsa; kas gevşetici ve ağrı kesici kullanmak veya sıcak uygulamalar ile iyileştirebilir. Ağrıların ilerlemiş halinde ise iğne tedavisi, daha da ileri durumlarda ise fizik tedavi uygulaması yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çene Eklemi Fonksiyon Bozuklukları başlıklı makalemizde Bel Ağrısı, Diş Ağrısı ve Diş Taşı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz