İdrar Yolu İltihabı (Üretrit)
Abone ol

Üretra enfenksiyonları da dahil tüm üretra iltihapları, üretrit (idrar yolu iltihabı) olarak adlandırılır. Bakteriye dayalı idrar kesesi enfeksiyonları da, ürini idrar kesesinden vücudun dışına taşıyan bir tüp olan, üretrayı etkiler.

 

Başlıca belirtileri, idrara çıkarken veya boşalırken sancı, sık idrara çıkma ihtiyacı ve (erkeklerde) penis ucundan akıntıdır. İdrar yolu iltihabı görülen hastalarda yanma hissi olarak başlar. Daha sonra ise yanma hissi zamanla acı çekmeye başlamasına neden olmaktadır.

 

Öncelikle ve sadece üretrite neden olan başka enfeksiyonlar da vardır. En önemlileri, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bel soğukluğu (gonore) ve chylamydia trachomatis enfeksiyonudur. Çünkü başka birçok complikasyonlara da yol açabilirler. Örneğin aids gibi bulaşıcı hastalığa bile neden olduğu bilinmektedir. Cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlarda, birlikte olduğunuz partnerinizi uyarmalı ve onun da tedavi görmesini sağlamalısınız.

 

Üretrit tedavisi çok önemlidir. Çünkü üretranın tıkanması (idrar yolu daralması), artrit (kireçlenme) ve pelvik lenf bezleri hastalıkları gibi başka ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Hatta daha ciddi hastalıklara da neden olduğu görülmektedir.

 

Üretrit sadece enfeksiyon yüzünden oluşmaz. Üretrayı tahriş edebilecek spermisid, prezervatif, diyafram ya da sert bir cinsel ilişki de buna neden olabilir. Ayrıca üretranın içine sokulan bir kateter yüzünden morarmasıyla da hem kadında hem de erkekte üretrit görülebilir. Bu nedenle uzman bir hekimden destek almanızda fayda bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi ile ilaç kullanarak idrar yolu enfeksiyonu tedavisi yapılarak, bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kadınlar Hangi Besin Desteklerini Kullanmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz