İkiz Bebekler Hakkında Bilgiler
Abone ol

Hamile birçok anne ikiz bebek beklediğini ve artık bir beden içinde üç kalp attığını öğrendiğinde büyük bir duygu karmaşası içine düşer. Bir taraftan ikiz bebek sahibi olmanın güzel heyecanı, bir taraftan da ikiz bebek sahibi olmanın zorluklarına dair endişeler ebeveynlerin özellikle annelerin karışık duygular yaşamasına sebep olur. Her 80 hamilelikten birinde görülen ikiz bebek hamileliği son yıllarda artan tüp bebek yöntemi ile %30 yükselmiştir.

 

İkiz bebek sahibi olmanın hamilelik ve çocuğun gelişimindeki tüm süreçlerde oldukça fazla zorlukları vardır. Hamilelik döneminde diğerlerine göre daha büyük bir yük taşımak zorunda olan anne adayları özellikle son aylarda zorlanmaktadırlar.

 

Bebeklerin dünyaya gelişinden itibaren ise daha zor ve yorucu günler anneleri beklemektedir. Aynı anda acıkan bebeklerin ağlama ve huzursuzlukları, aynı anda alt değiştirme gereksinimleri, biri uyandığında diğer bebeğinde uyanması ve benzeri yeni doğan bebeklerin bakım süreci zorluklar anneleri zorlamaktadır. Daha ileriki yaşlarda ise aynı saatlere gelen etkinlikler, iki çocuğunda gelişimi ve eğitimi için yapılması gerekenler gibi zorluklarla karşılaşılabilinmektedir.

 

Bu zorlu süreçleri yaşayan ebeveynlerin yapması gereken lerden bahsedelim. Öncelikle bebeğin bakımı, çocuğun gelişim ve eğitimin doğru bir planlama içine girilmesi gerekmektedir. Örneğin; ikiz bebeklerin dünyaya geldiği ilk günlerde notlar tutularak her iki bebeğinde hangi saatlerde yemek yediği, tuvalet ihtiyacını giderdiği, kilosu ve boyu not edilebilir. Böylece iki bebeğinde yeni doğan sürecinde gelişimi rahatlıkla takip edilebilir.

 

İkiz bebeklerin bakımında aile fertlerinden yardım almak özellikle anne için çok önemlidir. Bir arada iki bebeği büyüten anne dinlenmediği taktirde yorgunluk, bitkinlik, asabiyet, sinirli olma gibi fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşayabilir. Daha ileriki taşlarda çocukluk döneminde de ikizleri farklı bireyler olarak görmek ailenin ilk önceliği olmalıdır.

 

Ebeveynler unutmamalı ki; ikiz bebekler her ne kadar aynı anda dünyaya gelmiş ve tek yumurta ikizleri görünüş olarak birebir birbirlerinin  aynısı olsa dahi farklı gelişim süreçleri, kişilik ve karakterlere sahiptir. Sonrasında tıpkı yeni doğan döneminde olduğu gibi aile içi paylaşım ile annenin ikiz bebekler üzerindeki sorumlulukları mutlaka paylaşılmalıdır.

 

İkiz bebek sahibi olmanın büyük zorlukları olsa da aynı zamanda çok güzel ve özeldir. Aynı anda dört kolun boynunuza sarılması, diğer kardeşlere göre ikiz bebeklerin birbirleri arasındaki güçlü ve özel bağ çok farklı bir histir. 1 yaş itibariyle güçlenen bu bağ çok dikkat çekicidir. İkiz bebek sahibi olmak çok fazla sabır ve efor ister. Ancak ikiz bebek ebeveynleri bu özel durumun her anının tadını çıkararak yaşamaları en doğrusu olacaktır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan İntrauterin Nedir ~ İntrauterin Tanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz