İleri Yaşta Karşınıza Çıkabilecek Ağız Diş Problemleri
Abone ol

Yaşımız ilerledikçe sağlık sorunlarının yaşanma ihtimali daha da artış göstermektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu problemlerden biri de diş ve diş eti sorunudur. İlerleyen yaşlarda diş etleri mekanik kuvvetlere karşı direncini yitirmeye başlar. Bu diş eti sorunuyla karşılaşan hastalara yapımında yumuşak kıl kullanılan diş fırçaları tavsiye edilir. Ayrıca ağız gargaraları ve florürlü diş macunları da önerilir.

 

Florürlü diş macunlarının kullanılmasıyla kök çürüklerin oluşumuna ve önceden oluşmuş olan çürüklerin daha fazla ilerlemesine engel olunur.

 

Tükettiğimiz besinler, diş eti dokusunun kaybı sonucunda oluşan dişler arasındaki boşluklarda besin birikmesine neden olur. Biriken bu besin birikimleri diş ipleri ya da ara yüz fırçalar yardımıyla temizlenmelidir.

 

Yaşın ilerlemesiyle diş kaybı artmaya başlar. Bu yüzden kalan dişler için hareketli ya da sabit protezlerin kullanılması önerilir. Protezler her gün yemeklerden sonra temizlenmeli ve geceleri yatmadan önce çıkarılmalıdır.

 

Protezlerin çıkarılması diş etlerinizin dinlenmesi için gereklidir. Ayrıca, protezlerin mikroplardan arındırılması için protez temizleme tabletleri kullanılmalıdır. Ağız sağlığımızın ileri ki yaşlarda bozulması, yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir.

 

Düzenli yapılan diş hekimi kontrolleri yaşam kalitenizi artırır. Ağız sağlığımız için düzenli diş hekim kontrollerinin yapılması gerektiğini unutmayalım… Uzmanlar dışında yapılan ağız ve diş ile ilgili tavsiyeleri dinlemek veya uygulamak yerine uzman diş hekimlerinden tavsiyeler almanız diş ve ağız sağlığınız için en iyisidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Rahim Sarkması Belirtileri, Tedavisi ve Önlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz