İntrauterin Nedir ~ İntrauterin Tanı
Abone ol

İntrauterin Nedir

Anne veya fetusun aile öyküsünde, medikal öykü  veya üreme sistemi öyküsünde bir risk faktörü varsa intrauterin tanı yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu amaçla fetal USG kullanılabilir. Burada büyüme anomalileri ve fetal malformasyonlar tespit edilebilir.

 

Ayrıca plasenta ve amnion mayisi ile ilgili problemler de gösterilebilir. USG yardımıyla kordosentez yapılarak fetal kan örneği elde edilebilir, Erken dönemde DNA analizi yapmak gerektiğinde koryon villus örneklemesi (CVS) yapılmalıdır.

 

İntrauterin Tanı

Amniosentez de intrauterin tanı için kullanılan önemli bir metoddur. Bu sayede eritroblastosisli bir bebeğin ne zaman doğurtulacağı, transfüzyona gerek olup olmadığı, bazı genetik hastalıkların tanısı, bazı aminoasit, enzim veya hormonların tayinlerinin yapılması, buradaki hücrelerin doku kültüründe üretilerek detaylı sitolojik analiz yapılması sağlanabilir.

 

Ayrıca alfa fetoprotein yüksekliğinin bulunmasıyla nöral tüp defektlerine, 17 Ketosteroid yüksekliğinin saptanmasıyla adreno genital sendroma ve tiroid hormonlarının ölçümüyle tiroid disfonksiyonlarına yaklaşım yapılabilir.

 

Amnion mayisinde ki en önemli kimyasal maddeler kreatinin, lesitin (L) ve sfingomyelindir(S). Kreatinin böbrek matüritesini gösterirken lesitin akciğer matüritesini gösterir. Lesitin fetal  akciğerdeki Tip 2 prömositlerden sentez edilir.

 

Amnion sıvısına fetusun trakeasından salınır. 3. trimesterin yarısına kadar (30 hafta) L/S oranı 1 civarında iken 35. haftada bu oran 2/1 olur. Amniotik sıvıda fosfatidil gliserol tayini akciğer matüritesini daha iyi gösterebilir

 

Amniosentezin kanama ve düşük gibi riskleri vardır. Gebelik yaşı küçüldükçe  bu risk artmaktadır. Kordosentez veya perkutan umblikal kan örneklemesi fetusun hematolojik, genetik, enfeksiyöz ve hipoksik durumlarını ortaya çıkarmada yardımcı olur. Ayrıca bu yolla fetusa kan ve ilaç verilebilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Organ Sistem Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz