Kellik İlacı Alkol İsteğini Azaltıyor mu?
Abone ol

Propecia yani kellikle savaşan bir ilaç alkole olan susuzluğu azaltıyor. Saçın yeniden çıkmasını sağlayan bu bileşim cinsel istekte azalma, depresyon ve intihar düşüncelerine yol açıyor.

 

Cinsellikte yan etkileri görülse de sevindirici noktası alkol isteğini kısıtlamasıdır. Üçte iki oranda kalıcı cinsel sorunlarla birlikte alkol alımında azalma görülmektedir.

 

Nedeni bilinmese de beyin kimyasallarını etkilediği ortaya çıkmıştır. Alkol isteğini beyindeki nörosteroidlerin hormonlarına hitap ederek yok ettiği bilinmektedir. Kellik ilaçları da insan vücudunun bazı bölgelerini uyardığı için, alkol isteğini de azalttığı yönünde açıklamalar bulunuyor.

 

Erkek tipi saç dökülmesi için finasterid kullanmayı düşünen genç erkekler için, ciddi risklere karşı daha az saç dökülmesi için ürünlerin kozmetik yararlarını dengelemek gerekir. Saç dökülmesini engellemek isteyen erkeklerin finasterid kullanmadan önce uzman doktorlardan tavsiye almayı ihmal etmemeli.

 

Alkolü bırakıp tekrar meyillenen kişiler için bir avantaj olabilir. Sosyal içiciler için zaten tehlike yoktur. Bu ilaçların farkında olmasanız da yan etkileri risklidir. Davranış üzerindeki belirgin etkileri de ayrıca araştırılmaktadır. Yani psikolojik olarak da bu tür ilaçlar kişiyi etkilemektedir.

 

Finasterid için, progesteron metabolizması arasındaki ilişki, nörosteroidlerin ve alkol eylemleri ile nörosteroidlerin ilişkisi tüketimle ilgili olarak incelenmektedir. Alkol eylemlerinin birçok nedeni bulunmakta.

 

Bu kellik ilacının bırakılmasından sonra %84 oranında cinsel işlevlerin düzeldiği görülmüştür. %41 oranında ilaç kullanımında alkol tüketimi sınırlanmıştır. Çalışmalar sürmektedir. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadan kullanmamanızda fayda var.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Hipertiroidde Beslenmenin Bir Rolü Var mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz