Kilo Almak Için Ne Yapmalı?
Abone ol

Kilo almak için bir çok konuya dikkat etmek gerekir. Kilo almak da kilo vermek kadar zor ve zahmetli bir iştir. Uzun süreç ister. Bazı hastalarda kilo alma süreci kilo verme sürecini ikiye katlayabilir. Kilo almada hastaların en büyük hatası önüne gelen herşeyi yiyerek kilo almanın mümkün olduğunu düşünmeleridir. Oysa bu mümkün değildir.

 

Bu şekilde kilo alınsa bile vücut sağlıksız olacaktır ve bu tip kilo almanın bir anlamı yoktur. Ayrıca kilo almanın sınırını aşmasını ve obeziteye dönüşmesini de önlemek gerekir.

 

Kilo almak için öncelikle öğünleri arttırmak gerekir. Bu ara öğünlerde süt ürünlerinin tüketilmesi kilo almanıza yardımcı olacaktır. Ara öğünler boş kalori kaynakları yerine tavuk ve et olabilir. Yemek sırasında sıvı tüketimi şişmanlamanızı önler. Mideniz normalden çabuk şişip sizi yemek yemekten alıkoyar.

 

Kilo almak için yemeklerinizdeki protein miktarını arttırmak çok önemlidir. Eğer bunu başarabilirseniz kilo almanız hızlanır. Tüm salatalara et katkısı yapabilirsiniz. Bunun yanında içtiğiniz süte bir miktar süt tozu da katmanız yararlı olacaktır.

 

Kilo almak da kilo vermek kadar zor bir iştir. Kilo verirken yapılan kalori hesapları kilo alırken de yapılır. Ancak toplumdaki genel kanının aksine sadece kalorili ürünler tüketmek şişmanlamak için yeterli değildir.

 

Bu durum sizi şişmanlatmayacağı gibi şişmanlatsa bile sağlığınızdan olmanıza neden olacaktır. Kilo almak vücudun dengelerinin değişmesi anlamına gelir ve bu belirli bir süreç içinde yapılmalıdır. Çoğu ilaç ve tarif size 1 ay içinde 10 kilo alabileceğiniz söyler. Ancak bu mantıklı ve sağlıklı bir durum değildir.

 

Kilo almak için öncelikle yemeklerinizi arttırmanız gerekir. Duruma göre 2 veya 3 ara öğün yapılabilir. Doktorunuz sizin için gerekli enerji miktarını hesaplar. Bu kaloriyi yakalamak için içi boş kalori depoları yerine et ve baklagiller kullanabilirsiniz. Kilo almada temel olan proteini enerjiye dönüştürebilmektir.

 

Eğer bu konuda vücudunuz başarılı değilse veya protein kaçağı yaşıyorsa kilo almanız oldukça zordur. Kalori alırken tatlının üstüne bir miktar ek fıstık ve fındık konulabilir. Yemeklerde ise bir miktar fazla et tüketerek yenebilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Cevizin İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz