Kızıl Hastalığı Belirtileri, Bulaşma Yolları ve Tedavisi

Kızıl Hastalığında Yenmemesi Gerekenler

kızıl hastalığı kuluçka süresi

Kızıl, bebeklik döneminde hemen hemen hiç görülmeyen, döküntülü ve bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. 3 – 12 yaş arası çocuklarda, ilkbahar ve kış aylarında sık görülür. Kızıl hastalığı kuluçka süresi 2 – 4 gündür.

 

Kızıl Hastalığında Bulaşma Yolları

Hastaların burun, boğaz salgıları ve deri döküntüleri ile olur.

 

Kızıl Hastalığı Belirtileri

Ani başlayan yüksek ateş, baş, boyun, karın ağrısı vardır. Hastanın bademcikleri şişer ve kızarır. Dil, çilek görünümünde paslıdır. Daha sonra kıpkırmızı ahududu görüntüsü alması kızılın tipik özelliğidir. Döküntüler, hastalığın başlangıç belirtilerinden 1 – 2 gün sonra yüzde başlar, vücuda yayılır. Önceleri sarımtırak kırmızı ve toplu iğne başı büyüklüğündeki döküntüler birbiriyle birleşir ve bütün vücut derisi güneş yanığı görüntüsü alır. Döküntüler dirsek içi, kasıklar, diz altı, koltuk altı gibi kıvrımlı yerlerde yoğunlaşır.

 

Kızıl Hastalığı Tedavisi

Doktor önerisine göre ilaç tedavisi yapılır. Hasta çocuk 10 – 15 gün dinlenmelidir. Erken tedavi edilmezse böbrek hastalığı, romatizma, orta kulak iltihabı ve zatürreye neden olur.

 

Kızıl Hastalığından Korunma

Hastalığın aşısı yoktur. Hasta çocukla temastan kaçınılmalıdır. Hasta ile temas edenlerin boğaz kültürü alınmalı, sonuç pozitif çıkarsa hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yeni doğan Bebeklerde Görülen Sebepsiz Ağlamalar başlıklı makalemizde Stres hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz