Kürtajdan Sonra Parça Kalması
Abone ol

Bazı gebeliklerin sonlandırılmasında annenin sağlığı tehlikeye girebiliyor. Kürtaj çok zor bir operasyon gibi anlatılmıyor fakat yine de bazı risklere yol açabileceği de muhakkak.

 

Kürtaj konusunda özen gösterilmesi gereken en önemli konu ise uzmanlık. Kürtaj mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalı.

 

Kürtajdan sonra neden parça kalır?

Kürtajdan sonra rahmin içinde parça kalmasının sebebi genellikle miyomlardır. Miyomlar nedeniyle rahim yapısında bozulmalar olur bu yüzden görüntü bazen yanıltıcı olabiliyor. Halk arasında doktorun uzmanlığı ile alakalı olduğu düşünülür, kısmen doğru olsa da bu her zaman geçerli olduğu anlamına gelmez. Rahim içinin anotomisinin değişmesi bazı parçaların saklanmasına neden olabilir.

 

Belirtileri nelerdir?

Kürtaj sonrası bir kalıntı var ise bunun en büyük belirtisi kanamadır. İki haftayı geçen kanamalardan sonra akla ilk gelen şüphe kürtajdan sonra parça kalıp kalmadığı olmalı ve mutlaka kesin tanı için ultrason muayenesi yapılmalıdır.

 

Bazı vakalarda da kanama bir yana adet bile olunmayabilir. Normal olarak ilk adet kanaması kürtajdan bir ay sonra olmalıdır. Bazı kadınlarda ender olarak bu süreç 2 aya kadar çıkabilir fakat kürtajın yapıldığı gün adet döneminin ilk günü olarak kabul ediliyor. Kanama ya da adet görmeme gibi sıra dışı durumların yanında çeşitli sancılar belirti verebilir.

 

Bu tarz durumlarda her ihtimale karşın kürtajdan kısa bir süre sonra ultrason muayenesi olunması tavsiye ediliyor.

 

Teşhis konuldukta sonra…

Uzman tarafından kürtaj sonrası parça kaldığına dair bir teşhis konulmuşsa yapılacak olan işlem yine bir kürtaj olacaktır. İkinci bir kürtajla kalınan parçalar alınır.

 

Kürtaj sonrası şüpheler ve kesin tanı için mutlaka ultrason muayenesi olunmalı.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz