Kuru Cilt Oluşumunu Önlemenin Yolları
Abone ol

Cilt kuruluğu kadınların baş belalarıdır. Özellikle kışın ve soğuk havalarda ortaya çıkan cilt kuruluğu bunların dışında farklı sebeplerden de ötürü oluşabilmektedir. Cilt kuruluğuna önem vermemek ve bu konuda bir önlem almamak belli bir süre sonra cildimizin yaşlanmasına ve devamlı olarak pul pul dökülmesine sebebiyet verecektir.

 

Bunu önlemek adına size bir rehber hazırladık ve tamamen doğal yollardan cilt kuruluğunu nasıl önlersiniz veya oluşan kuru cilt yapısını nasıl tekrar eski nemli haline kavuşturduk bunu anlattık.

 

Öncelikle kuru cildin oluşmasını tetikleyen faktörleri sıralayalım.

  • Soğuk ve kuru havanın yanı sıra, düşük nemli ortamlarda çok bulunma.
  • Isıtıcı cihazların çok yakınına oturma.
  • Cildin devamlı olarak rüzgar alması.
  • Sık sık yıkanmak.
  • Çeşitli ilaç kullanımları. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar cildi kurutur.
  • Ciltte bulunan doğal nemlendirici etmenlerin azalması.
  • Sedef hastalığı
  • Metabolik etmenler
  • Kimyasal temizlik maddelerine çok sık maruz kalma

 

gibi durumlar cilt kuruluğunu tetiklemektedir. Cilt kurulukları bazı cilt hastalıklarına sebebiyet vereceği için, mutlak suretle önlem alınmalı ve ona göre davranılmalıdır. Tamamen doğal bir şekilde, sadece günlük yaşantınızdaki bazı şeylere dikkat ederek cilt kuruluğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Cilt kuruluğunu önlemek için yapmanız gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

 

Yeteri kadar nemlendirici kullanın. Özellikle kuruluk hissetmeye başladığınız anda nemlendirici kullanımını arttırın.

 

Devamlı olarak su ile temastan kaçının. Özellikle sık suretle sıcak suya maruz kalmak cildi kurutan faktörlerden birisidir. Fazla kirlenmemeye dikkat ederek banyo sıklığınızı azaltabilirsiniz.

 

Duş ve banyo sürecini daha kısa tutmaya özen gösterin. Ilık su ile yapacağınız kısa bir duş, cildinize daha çok faydalı olacaktır. Duş veya banyo yaptıktan sonra cildinizi havlu ile hemen ovuşturmaya geçmeyiniz. Biraz vücudun suyunu emmesini bekledikten sonra daha nazik şekilde havlu ile durulayınız.

 

Sabunlarınızı daha uygun pH seviyesine uygun olanlardan seçin. Özellikle 5.5 pH seviyesi olması gerekmektedir. Ayrıca, sabun kullanımınızı da en az seviyeye indirmeniz yararlı olacaktır.

 

Duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra mutlak suretle cildinizi nemlendirin. Özellikle, banyodan çıktıktan sonra cildiniz hali hazırda nemliyken, cildinize uygun nemlendirici krem ve losyonları uygulayınız. Cilt kuruluğu oldukça fazla ise, üreli veyahut laktik asitli nemlendiriciler tercih ediniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Doğal Cilt Bakımı Maskeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz