L- Carnitine (Karnitin) Nedir?

L-Carnitine (karnitin), sıklıkla duyduğumuz bir besin takviyesidir. Fakat nedir bu L-Carnitine ? L-Carnitine ne işe yarar, nasıl kullanılır ? L-Carnitine’in faydaları nelerdir? Özellikle ağır antrenman yapan erkekler ve bayanlar bu gıda takviyesine fazlasıyla önem verirler. L-Carnitine sadece ağır antrenmanlar ve spor yapanlar için mi faydalıdır ? Peki ya spor yapmayan L-Carnitine kullanırlarsa etkileri ya da yan etkileri olur mu ? L-Carnitine hangi hastalıkları önlüyor ?

 

L- Carnitine (Karnitin) Nedir?

L-Carnitine (karnitin), vücuda giren yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan bir amino asittir. Vücutta biriken yağ çoğu kez depolanır. Enerjiye dönüşmesi için ise, vücuda ciddi anlamda karnitin takviyesi yapmak gerekir. Bu da ancak bir koca kuzu yemekle mümkün oluyor. İşte bu sorunu ortadan kaldıran l-carnitine tabletler ya da sıvılar gereken carnitin sağlıyor.

 

Karaciğer, kalp, beyin gibi birçok organda toplanan yağı enerjiye çeviren l-carnitine, anı zamanda çeşitli hastalıklara karşı bir önlem oluyor.

 

L-Carnitine Hangi Hastalıkları Önlüyor?

Kalp Krizi

Kalp hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, l-carnitine kullanan hastaların uzun vadede kalp krizinden korunduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle 2. kalp krizini neredeyse imkansız hale getiren karnitin besin desteği, gözle görülür sonuçlar sunarak uzmanları şaşırtmıştır.

 

Alzheimer Hastalığı

Çağın son moda hastalığı olan, unutkanlık hastalığına karşı uzmanlar l-carnitinie‘i rahatlıkla tavsiye etmektedirler. Alzheimeri ciddi ölçüde önlediği ve gelişimini tamamen durdurduğu gözlemlenen karnitin; daha sonraki araştırmalarda aynı sonucu maalesef vermemiştir. Bu nedenle yeni araştırmalar devam etmekte ve sonuçlar merakla beklenmektedir.

 

Sperm Sayısı Eksikliği

Erkeklerin en sık yaşadığı rahatsızlıklardan biri olan sperm sayısı azlığına, l-carnitinie ile çözüm bulunduğu düşünülüyor. Sperm sayısının azlığını, vücuttaki karnitin eksikliğine bağlayan uzmanlar, l-carnitine ile bu sorunu çözmeye çalışıyorlar. Son yapılan araştırmalar, karnitin gıda takviyesinin bu konuda olumlu sonuçlar verdiği yönünde.

 

Antrenman Sırasında Performans

L-carnitine’in en başarılı olduğu alanlardan birisidir. Antrenman ve spor öncesi alınan karnitin takviyesi, antrenman boyunca fazlasıyla enerji vermekte ve performansı arttırmaktadır. Ayrıca, spor ve antrenman sonrası yorgunluğu da tamamen yk ettiği yönündeki görüşler geçerliliklerini korumaya devam etmektedir.

 

Böbrek Hastalıkları

Böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıklarında, vücuttaki l-carnitine seviyesi düşmektedir. Bu düşmeyi azaltmak amacıyla doktorlar, böbrek hastalarına karnitin takviyesi önermektedir.

 

Damar Tıkanıklıkları

Damar tıkanıklıklarında, bu hastalığın nedeniyle yürümekte ve hareket etmekte zorlanan hastalara l-carnitine takviyesi veriliyor. Nedeni ise; karnitin içeriğindeki etken maddeler nedeniyle damarlara giden kan akışını hızlandırıyor ve hastanın yürüme ve hareket problemine büyük ölçüde fayda sağlıyor olması.

Bir önceki yazımız olan Organ Sistem Desteği başlıklı makalemizde Depresyon ve Omega 3 hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz