Melanoma Nedir?
Abone ol

Güneş ışınları dikkatli şekilde maruz kalınmazsa melanoma gibi çok tehlikeli cilt kanserleri dahil bir çok hastalığa neden olurlar. Melanoma her zaman çocuklukta ortaya çıkmaz.

 

Yapılan araştırmalar ileri ki yaşlarda ortaya çıkan bir çok melanomanın asıl nedeninin çocuklukta maruz kalınan aşırı güneş ışığı olduğunu ortaya koymuştur. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de erken teşhisin önemli bir rolü vardır

 

Özellikle çocuklukta karşılaşılan su toplamış güneş yanıkları melanoma riskini iki kat arttırır.  Cilt kanserinden korunmanın en kolay ve etkili yolu aşırı güneş yanıklarından korunmaktan geçer. Melanom dışı cilt kanserlerine bağlı olarak ABD’ de her yıl 1000 ila 2000 ölüm görülmektedir.

 

Çocuklarda güneş yanığı ağrısı ve ateş 48 saate kadar sürebilir. Nemlendirici kremler acıyı azaltacaktır. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir çocuğun, cilt kanserine yakalanma riski yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Bu nedenle günde 3 kereden fazla olmamak kaydıyla nemlendirici sürülebilir.

 

Eğer çok yağlı merhemler kullanılırsa bu terlemeyi önleyip çocuğun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Çocuğun yanık yerlerine nemli bez koyulabilir. Ancak bu süreç 10 dakikayı geçmemelidir. Güneş yanığı olan çocuğa diş macunu, yoğurt ve ağır merhemler sürmek hatalı davranışlardır. Bir hafta içinde soyulmalar başlar, deriye nemlendirici kremler sürmek gerekir.

 

Bunlar yararı olmayan ancak temizlenirken çocuğa acı veren maddelerdir. Çocuklara koruyucu yerine bronzlaştırıcıları kremlerle karıştırıp sürmek de tehlikelidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Horlama Sorunu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz