Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Abone ol

Mesane kanseri nedir

Mesane kanseri tanımının sorusunu cevaplamadan önce Mesane’nin ne olduğunu anlamaya çalışalım. Mesana, karın bölgesinin hemen altında bulunan böbreklerin ürettiği idrarı depolayan organdır. Mesane, üreter adı verilen uzun tüplerle böbreklere bağlı bulunur. Yine bu uzun tüpler aracılığıyla böbreklerden gelen idrar, mesaneye bağlı üretna adı verilen kısa tüplerden geçip mesane bölgesinden ayrılır.

 

Mesane Kanserinin Nedeni

Mesana kanserinin en önemli birincil sebebi sigara kullanımıdır. Bunun yanında bazı endüstriyel kimyasallarda bulunan karsinojen madde de sebep olabilir.

 

Mesane Kanseri Belirtileri

En tipik belirtisi ise idrardan gelmesidir. Bunun yanı sıra sık sık idrara çıkma , idrarı yaparken yanma , kanama , ani sıkışma ve idrar kaçırma gibi belirtiler de mesane kanserinin habercisi olabilir. Böyle bir durumda hemen bir uzmana başvurmak gerekir.

 

Mesane Kanseri Tedavisi

Tedavisinde ise aşamalarına göre cerrahi müdahale, kemoterapi, biyolojik tedavi ve radoterapi gibi seçenekler doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Mesane kanseri kimlerde görülür

Ülkemizde mesane kanseri erkeklerde akciğer kanseri, prostat ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra en sık görülen 4. sırada gelen kanser türü olarak nitelendirmek mümkün. Kadınlarda ise mesane kanseri erkeklerde görülme oranına göre daha az rastlanılmaktadır. Kadınlarda ilk 10 a girmektedir.

 

Mesane kanserinin ortalama görülme yaşı ise 65 – 70 dir. Bu nedenle yaşlı kişilerin mesane kanseri hastalığına yakalanma ihtimali daha yüksektir. Mesane kanseri belirtileri taşıyan hastaların en kısa sürede uzman hekimlerden yardım almaları gerekmektedir. Ciddi ve ölümlü hastalık olduğunu unutmamalısınız.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Domuz (H1N1) Gribi Belirtileri ve Önlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz