Meyve Lekesi nasıl çıkartılır?

Yeni olmuş meyve lekeleri hemen sodalı, sabunlu sıcak suya sokulursa, çıkmayan sabit lekeler oluşur.

 

meyve lekesi nasıl çıkar

Yeni olmuş meyve lekesi çıkarmak için en iyi yol, hemen ılık su ile yıkamaktır. Çıkma işlemini kolaylaştırmak için lekeli yer gerilip üzerine yüksekten tazyikli su püskürtülür.

 

Pamuk, keten gibi yıkanabilen beyaz kumaşlar üzerinde yerleşmiş meyve lekeleri, bir litre soğuk suya, yarım kahve fincanı çamaşır suyu koyulan suya batırılır. Meyve lekesi çıkınca bol su ile yıkanır.

 

meyve lekesi nasıl temizlenir

Beyaz ipek ve yünlülerde ki meyve lekesi ıslatılır. Kükürt küçük bir porselen kap içinde yakılır. Kartondan yapılmış huninin geniş kısmı alta gelecek şekilde yanan kükürtün üzerine konur. Islatılmış lekeli yer çıkan kükürt buharına tutulur. Leke çıkınca bol su ile çalkalanır. İşlem açık havada kükürt buharı teneffüs edilmeden yapılmalıdır.

 

meyve lekesi elden nasıl çıkar

Renkli yünlü, ipekli gibi yıkanamayan kumaşlardaki meyve lekesi alkolle silinir. Alkol uçtuktan sonra açık renklerde bir de oksijenli su ile silinip, tamponla su verip alınarak oksijenli suyu giderilir.

 

Her cins kumaş üzerine meyve suyu dökülünce, ıslakken hemen üzerine bolca alkol, yoksa renksiz kolonya dökülür. Alkol uçtuktan sonra iz kalırsa işlem tekrarlanır.

 

meyve lekesi çıkarma

Renkli yünlü, ipekli kumaşlardaki yeni olmuş meyve lekesine taze iken ılık su damlatılır. Tamponla alınır. İşlem birkaç kere tekrarlanır. Leke çıkmasa bile hafifler.

 

Yeni olmuş meyve lekesinin üzerine buz koyulur. İşlem buz eriyinceye kadar sürdürülür. Sonra çalkalanır…

Bir önceki yazımız olan Yaşa Uygun Parfüm Nasıl Seçilir? başlıklı makalemizde Makyaj, Spor ve Stres hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz