Mimik Fibromiyaljisi Rahatsızlıkları Nelerdir?
Abone ol

Artrit, fibromiyaljinin en sık görülen şeklidir. Buna osteoartrit de denir, doku ve kemik hasarıdır ve korkunç bir eklem ağrısına sebep olabilir. Ayrıca kıkırdak dejenerasyonu ile karakterizedir. Ağrı diz ve kalçada yoğun olarak görülür. Fibromiyalji hassas noktalarda yanıltıcı ağrı yapabilir. Sabah tutukluluğuna yol açar.

 

Yorgunluk Sendromu

kronik yorgunluk sendromu ile de ilişkilidir. Yeterli uyku ve dinlenmenin ardından bile kişide herhangi bir enerji olmayabilir. Yorgunluk; bellek sorunları, baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı yapar. Fibromiyalji %50 oranında yorgunluk yapar.

 

Depresyon

Fibromiyalji sıklıkla depresyonu tetikleyebilir. Tüm gün ağrı ile yaşanan depresyon moral bozucudur. Belirtileri çoğu zaman örtüşür. Üzüntü, mutsuzluk, derin duygular yaşanır. İlgi ve düşünme kaybı görülür. Yavaş konuşma, hafıza sorunları, konsantrasyon problemleri yaşanır.

 

Hipotiroid

Bağışıklık sistemine saldırır tiroid bezi düşük hormon üretir. Vücut enerjisi de düşer. Hormonun düşmesiyle; yorgunluk, depresyon, hafıza kaybı ve kabızlık gibi belirtiler öne çıkar. Bu nedenler tiroidi düzenli olarak ölçtürmek gereklidir.

 

Hassas Bağırsak Sendromu

Kabızlık ya da ishal nöbetlerine yol açar, stres ve bazı yiyeceklerin yenmesiyle oluşur. Sindirim problemi görülür. İlaçlar, mide ağrısı ve krampları azaltmaya yardımcıdır. Hassas bağırsak sendromu bazı kanser türlerini de tetikler.

 

Çene Problemleri, Temporomandi

Bular bozukluk dişlerde kenetlenme sorunudur. Fibromiyalji de bu da görülebilir. Çiğneme, esneme ve konuşmada sıkıntı ve ağrı yaşanır. Baş ağrısı da yapabilir.

Lupus

Bağışıklık sisteminde yaşanan inflamasyon, ağrı ve doku hasarıdır. Ateş ve deri döküntüsü görülebilir.

 

Lime Hastalığı

Yorgunluk, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı karakteristik belirtileridir. Virüslü kene ısırmasında yayılan bakterilerin yol açtığı Lime hastalığı testleri güvenli değildir. Antibiyotik ile tedavi edilir.

 

Interstisyel Sistit

Ağrılı mesane sendromu da denir. Mesane duvarının iltihaplanmasıdır, idrar yolu enfeksiyonu neden olur. Sinirlerde kronik ağrı yapar. Kadınlarda daha sık görülür.
Diğer rahatsızlıklar; romatizmal polimiyalji, huzursuz bacak sendromu, romatoid artrit, uyku apnesidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Adet Döngüsü – Hijyenin Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz