Pansiyon Nedir? Yarım ve Tam Pansiyon Anlamları
Abone ol

Pansiyon Nedir?

Pansiyon Fransızcadan gelen ve dilimize yerleşen bir sözcük. Anlamı; belli bir zaman ya da sürekli olarak konaklanabilen ve isteğe göre yemek servisi alınabilen tesislerdir. Pansiyonlar genelde orta kesimin tercih ettiği tatil mekânları.

 

Deniz, kaplıca, orman, tarihi yerler, turistik mekânlar, tatil köyleri hatta şehir içinde bile pansiyon kültürüyle karşılaşmak mümkün. İki çeşidi olan pansiyonlar ihtiyaca göre değerlendirilebilir.

 

Yarım pansiyon anlamı

Kalınan oda ücretine kahvaltı ve tercihen başka bir öğünün dâhil olduğu hizmet sistemi. Kişinin tercihine göre yemeğinin kendisinin pişirmesi de sağlanabilir.

 

Tam pansiyon anlamı

Kalınan oda ücretine kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin de dâhil olduğu hizmet sistemi.

 

Aynı zamanda pansiyonlar aile pansiyonu ve turistik pansiyon olarak ta ikiye ayrılır. Pansiyonların bu şekilde ayrılması çok mantıklı.

 

Pansiyon deyince akla çok rahat olunamayacak, çok temiz olamaz gibi fikirler akla gelebilir. Pansiyonlar küçük işletmeler olabilir fakat üstün hizmet verebilir. Bütün pansiyonların olumsuz yönlerinin olduğunu söyleyemeyiz. Pansiyonların ucuz olması kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor.

 

Son derece kaliteli, temiz ve düzgün hizmetin verildiği pansiyonlarda var. Turizm bakanlığının denetimleri sayesinde iyileşen pansiyon sektörü çok tercih edilmeye başlandı. Sadece ülke insanı değil yurt dışından gelen turistlerde pansiyonları tercih edebiliyor.

 

Pansiyonlar özel işletmeci sahipleri tarafından ya da turizm bakanlığına bağlı olarak ta hizmet verebilir. Her iki işletmeci şeklide insanlara doğru hizmet vermeyi amaçlıyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kış Turizmi Hakkında Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz