Abone ol

Cildimizdeki ölü deri çoğunlukla ciltte gözeneklerin tıkanmasına yol açmakta ve bu durum da sivilce oluşumu, cildin erken yaşlanması veya ciltte kırışıklık ve sarkmalara yol açabilmektedir. Bu nedenle cildin ölü derisinin soyulması hem cilt gözeneklerini açmak hem de alttan gelen genç ve canlı derinin ortaya çıkmasını sağlayarak cildin kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak için doğal maskelerden faydalanmak gerekmektedir.

 

Bu maskelerin peeling etkili olması ise önemli bir avantaj olmaktadır. Peki ne tür doğal bitkisel maskeler peeling için kullanılabilir? Bu yazımızda sizlere oldukça etkili bir cilt soyucu özellik taşıyan papaya maskesini tavsiye edeceğiz.

 

Özellikle yurt dışında yaygın olarak kullanılan bir peeling maskesi olan papaya maskesi, tropikal bir meyve olan papaya meyvesinden yapılmaktadır. 1 Adet papatyayı 2-3 dilime ayırarak bir poşete koyarak derin dondurucuya koyuyoruz.

 

Daha sonra papayayı 2 – 3 saat kadar dondurucuda beklettikten sonra donmuş vaziyette mikser yardımıyla parçalayıp karıştırıyoruz. Daha sonra bekletmeden yüzde peeling etkisi oluşması beklenen bölgelere sürülüyor ve yaklaşık 10 – 20 dk kadar bekletiliyor.

 

Papaya kürü yaklaşık olarak 2 – 3 hafta uygulanmalıdır. Özellikle yatmadan 1 saat öncesinde papaya kürü yapılmalıdır ki papayadaki bitkisel kimyasallar cildin üst derisini gün boyunca soymalıdır.

 

Papaya maskesi ile Suna Dumankaya’dan gözenekleri sıkılaştırmak için papatya maskesi birbirine karıştırılmamalıdır. Papatya maskesi de gözenek temizleyici ve sıkılaştırıcı cilt bakım maskesi olarak kullanılmaktadır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Hamam Otu Yağı Kullanımı Faydaları Yan Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz