Parafililer: Psikolojik ve Cinsel Anlamda Anormal Arzular
Abone ol

Parafili yoğun cinsel fantazilerin kontrol dürtüleri ile ilgili tekrarlayan sorunlardır. Olağandışı nesneler ve davranışlar, eylemler ve cinsel istismarlar ile karakterizedir. Bu nesne, etkinlik veya durumlar kişinin cinsel işlevi için gereklidir. Kişinin davranışlarında önemli bir sıkıntı vardır; kişisel, sosyal ya da mesleki fonksiyon bozukluğu neden olabilir.

 

Sapkın ya da müstehcen olarak adlandırılabilirler. Sosyal ve hukuki suçları olabilir. Nedenleri kesin olarak bilinmemektedir.

 

Cinsel istismar, çocukluk çağı travması olarak düşünülmektedir. Sık sık ve art arda yapılan cinsel aktiviteler nesneler veya herhangi bir canlıyla gelişebilir. Genelde ergenlik döneminde başlar, yetişkinlikte devam eder. Yaşlandıkça azalan parafililer kişiden kişiye değişebilir.

 

Parafilik vakalarının çoğu, bu insanların davranışlarını değiştirmek ve danışmanlık terapisi ile tedavi edilir. İlaçlar, kompulsif bozukluğu azaltmaya yöneliktir. Sapkın cinsel fantazilerin ve davranışların sayısı azaltılır. Anormal veya tehlikeli cinsel davranışları sık sık tekrar eden bireylerde reçeteli hormon ilaçları kullanılır.

 

Bu ilaçlar kişinin cinsel dürtüsünü azaltır. Tedavinin etkili olması için uzun vadede yapılması gerekir. Başkalarına verilen zarar ayrıca yasadışıdır, bunu anlamaları sağlanır. Profesyonel yardım alamaları gerekmektedir.

Başlıca parafililer şunlardır:

Teşhircilik, Fetişizm, Fortçuluk (değdirme), Pedofili (sübyancılık), Cinsel Mazoşizm, Cinsel Sadizm, Transvestitism (karşı cinsin kıyafetlerini giyme), Röntgencilik.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Stresten Kurtulmanın Doğal Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz