Prematüre over yetmezliği (POF) ~ Rahim Miyomları
Abone ol

Prematüre over yetmezliği (POF)

POF yani Prematüre over yetmezliği, 40 yaşından daha genç kadınlarda yumurtalık faaliyetlerinin ani bir biçimde durması haline verilen isimdir. Prematür Ovarian Yetmezliği olan kadınlarda adet ya hiç görülmez veya düzensiz periyodlarla görülür. Prematür Ovarian Yetmezlik Rahatsızlığı olan kadınların hamile kalmaları zor da olsa imkansız değildir.

 

Bu hastaların yumurtalıklarının tekrar normal çalışmasını sağlamak için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle Prematüre over yetmezliğinin tedavisi amacıyla uygulanan östrojen replasman tedavisi (ERT), kadınlara öztrojen ve diğer hormonların takviyesini yaparak kemik erimesi gibi sorunlara çözüm olmakla birlikte adet düzensizliklerine çare olmamaktadır.

 

Rahim Miyomları

Rahim Miyomları çocuk doğurma çağındaki kadınlarda en sık görülen iyi huylu tümörlerdir. Rahim Miyomları olan kadınların büyük çoğunluğu doğurganlık ve gebelik sıkıntısı yaşamazlar. ile en çok kadın doğurganlık ile ilgili sorunlar var ve hamile alabilirsiniz. Ancak rahim miyomu olan bazı kadınlarda doğal yollardan hamile kalmak mümkün olmayabilimektedir.

 

Herhangi bir belirti göstermeyen miyomların tedavisine de gerek bulunmamaktadır. Ancak bazı kadınlarda ağır adet dönemleri ağrılı geçebilmekte ve iki adet döneminde bile kanama şikayeti görülebilmektedir. Miyom tedavisinde ilaçlar genellikle miyomdan kaynaklanan, ağrı gibi şikayetleri geçirebilmekte ve hatta miyomların büyümesi de ya yavaşlatılmakta ya da durdurabilmektedir. Miyom tedavisinde cerrahi yöntemler de kullanılmaktadır.

 

Prematüre over yetmezliği (POF) ve rahim miyomları adet düzensizliklerinin nedenleri arasında bulunmaktadır. Diğer adet düzensizlikleri ise daha önceden yazmış olduğumuz adet Gecikmesi (Amenore) ve Adetin seyrek görülmesi (oligomenore) olarak bilinmektedir. Amenore ve oligomenore hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizde bulunan makalemizi inceleyebilirsiniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Adet düzensizliklerinin nedenleri nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz