Protein Tozu ile İlgili Merak Edilenler
Abone ol

Vücudunda protein emilimi zayıf olanlar, vücut geliştirmek isteyenler veya sporculuğu meslek olarak edinmiş kişiler sürekli olarak dışarıdan protein desteğine ihtiyaç duyar. Bu amaçla çeşitlik kaynaklardan gelen protein tozu ürünleri satılmakta. Ancak her protein tozuna da aldanmamak gerektiği gibi, protein tozunun sürekli kullanımında da sağlığa zararlı olduğu bilinmekte.

 

Vücut, gözle görülemeyecek kadar küçük hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin yapı taşlarından biri proteindir. Protein sayesinde insan vücudunda bulunan hücrelerde yenilenme ve gelişme olmaktadır. Bu yüzden büyümede, gelişmede, sağlıklı kalmada, kas ve sinir sisteminin güçlenmesinde her gün belli bir miktar proteine ihtiyaç duyulur. Büyük bir kısmı proteinden oluşan kas hücrelerinin yapımında ve gelişiminde protein olmazsa olmaz.

 

Her gün düzenli spor yapanlar ve vücut çalıştıranlar hareketsiz insanlara göre daha çok proteine ihtiyaç duyar. Sadece besinlerin yetmediği yerde protein tozu imdada yetişir.

 

Whey protein, kazein proteini, soya proteini protein tozu çeşitleri arasında. Üretilen kaynakları sırasıyla peynir, süt ve soya olarak bilinir. Kullanılan kaynağım kalitesine göre fiyat değişir. Bunların arasında Whey proteini her ihtiyaca hitap eder ve farklı türlere sahip.

 

Hidrolize Whey, daha önceden enzimler sayesinde sindirilmiş amino asit içeriğinden dolayı emilimi çok hızlı olur. Bu sayede kas gelişimi de hızlanır. İzole Whey ise düşük yağ ve karbonhidrat içeriği ile yağsız kas gelişimini destekler. Bu türün de emilimi oldukça hızlıdır. Spordan önce ya da sonra kullanımı tavsiye edilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Depresyon Neden Kadınları Vuruyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz