Rahat Bir Gebelik Dönemi İçin Neler Yapılmalı

Gebelik süreci anne adayları için çok önemli bir süreç. Bu süreç içerisinde bazı sıkıntılarınız olacağı aşikar. Mavi gün sağlıklı yaşam sitesi olarak sizlere bir yazı hazırladık ve bu yazımızda rahat bir gebelik dönemi geçirebilmeniz için neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Elbette her zaman olduğu gibi mutlaka doktorunuza danışarak bu tavsiyelere uymanız ve sıkıntılarınızı onunla paylaşmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. İşte rahat bir gebelik dönemi geçirmek için yapmanız gerekenler.

 

Karın Ağrıları

Karın ağrısı şikayetleriniz belki de ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Belki de gebelik döneminin son 3 ayındaki rahim kasılmalarıyla da alakalı olabilmektedir. Dinlenme durumu veya pozisyon değiştirme sonucu bu kasılmaların düzelmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir düzelme yoksa ivedi şekilde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Kusma ve Bulantı

özellikle hormon sisteminin etkisiyle oluşan bulantı ve kusma durumunda, kokan ve ağır olan yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Sık sık ama az şekilde kuru gıdalar tüketmeye dikkat edin. Eğer kusma ve bulantı sonrası ciddi bir şekilde kilo kaybına girmişseniz hemen doktorunuza danışınız.

 

Sık İdrara Çıkma

Özellikle hormonal değişikliklerin yanı sıra, idrar akışının azalmaya başlaması ve rahmin büyümesi sonucu oluşan baskı iltihaba davetiye çıkarmaktadır. Bunu engellemek adına bol bol su içmeniz ve genital bölgenizdeki temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Bacaklarda Oluşan Ağrı ve Kramplar

Serum fosforundan ötürü artma yaşanıyorsa bacaklarınızda ağrı görülebilmektedir. Eğer yorulunca böyle bir ağrıyla karşılaşıyorsanız yürüyerek dinlenmeye çalışın. Kesinlikle sabit bir şekilde durarak ayakta beklemeyin. Eğer bacaklarınızda kramp oluşmuşsa bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek krampı geçirmeye çalışın.

 

Halsizlik veya Bayılma Hissi

Yine hormonal değişikler vasıtasıyla oluşan tansiyon düşmesi sonucu bayılma veya halsizlik hissi oluşabilir. Böyle bir durumda derin nefes alıp vermeye başlayın ve bacaklarınızı hareket halinde tutun. Ayak kısımlarınızı yukarı, baş kısmınızı aşağıya alarak biraz bekleyin. Ek olarak kan şekerinin düşük olması da sizde bayılma veya halsizlik hissi yaratabilecektir. Özellikle şekerli sıvılar tüketmeniz faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Bel Ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz