Rahim Kanseri Nedenleri ve Belirtileri
Abone ol

Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri olarak bilinen bu kanser türü, serviks denilen rahimin başlangıç bölgesinde anormal bir doku büyümesiyle (neoplazm) kendisini gösteren bir kanser türüdür. serviks kanseri yaygın bir kanser türüdür. Rahim kanserine hergün 4 kadın bu kanser türüne yakalanmaktadır.

 

Rahim kanseri nedenleri ( Rahim ağzı kanserinin sebepleri nelerdir)

Rahim ağzı kanseri nasıl oluşur?

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni HPV virüsüdür. Onun haricinde rahim ağzı kanserinin nedenleri ve rahim ağzı kanserine yakalanma riskini artıran etmenler arasında, genetik faktörler, sigara alışkanlığı, HIV virüsü ve AİDS hastalığı, hormon tedavileri, çevresel etkiler ve beslenme alışkanlıkları, cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklar, çoklu gebelik, Diethylstilbestrol ilacı kullanımı, Klamidya hastalığı gibi faktörler sayılabilir.

 

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim kanseri, başlangıç aşamasında bek bir belirti göstermez. Ancak ilerleyen evrelerde vajina kanaması ile kendisini belli eder. Rahim kanserinin tedavisi seçenekleri arasında cerrahi operasyon, kemoterapi ve radyoterapi vardır. Cerrahi operasyon neticesinde rahim organının bir kısmı veya tamamı alınabilir. Rahimin ne kadarının cerrahi müdahele ile alınacağı, hastalığın gelişme evresine göre değişmektedir. Çok ileriki evrelerde tespit edilen rahim kanseri vakalarında rahimin tamamının bile vücuttan alınması gündeme gelebilmektedir.

 

Rahim kanserinden korunmanın en kolay yolu erken teşhistir. Özellikle 30 yaşından itibaren her yıl rahim kanseri testlerine tabi tutulmanızı öneririm. rahim kanseri türkçe sağlık siteleri içerisinde yeteri kadar önem verilmemiş bir hastalık türüdür. Rahim kanseri hakkında sağlıklı bilgi edinebilecek internet kaynaklarının azlığı nedeniyle bu yazımda rahim kanserini ayrıntılı bir biçimde okuyuculara anlatmayı düşündük.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Basur Hemoroid Tedavisi Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 Yorum

  1. Rahim kanseri çok riskli bir hastalıkmış. Bu illet hastalığa yakalanan herkese Allah’tan acil şifalar diliyorum. Sağlık elden gittiğinde geri gelmesi çok zor oluyor malesef.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz