Rahim Sarkması Belirtileri, Tedavisi ve Önlemleri
Abone ol

Bütün kadınlar rahim sarkmasından çok korkar. Bu hem görsel bir bozukluk hem de oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Aslında rahim sarkması denen olayda sadece rahim sarkmaz. Rahimle birlikte idrar torbası ve kalın bağırsağın son kısmı da sarkar. Tıp dilinde idrar torbasının sarkmasına sistosel, bağırsak sarkmasına da rektosel denir.

 

Rahimin sarkma nedeni ise karın içinde bulunan ve cinsel organ bağlarının gevşemesidir. Rahim sarkmaları doğum sayısı fazla olan ve yaşı ilerleyen kadınlarda ortaya çıkar.

 

Rahim Sarkması Belirtileri

Ciddi olmayan rahim sarkmaları belirti vermeyebilir.

Ciddi rahim sarkmalarında ise rahmin elle hissedilebilir hatta vajinadan görünebilir.

Ayakta kalmak ağrı ve sancılı olabilir özellikle alt karında ve sırt bölgesinde şiddetli sancılar olur.

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilebilir.

Kabızlığa ya da basura neden olabilir ve idrar kaçırma gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkmalarında tedavi kadının isteği ve yaşı göz önüne alınarak uygulanır. Eğer çocuk doğurma isteği varsa rahim yukarı çekilerek çeşitli ameliyatlar yapılabilir, bunun yanında vajina da (vajinoplasti) daraltılabilir.

 

Yaşı ilerlemiş, çocuk yapma planı olmayan ve ciddi rahim sarkması yaşayan kadınlarda da aynı ameliyatlar yapılabilir. Ancak; rahim sarkmasının 3 ya da 5 yıl içinde tekrar nüksetme şansı yüksektir. Bu yüzden en iyi çözüm rahmin alınmasıdır.

 

Rahim Sarkması Önlem

Aşırı kilolu olmamak, lifli gıdalarla beslenerek bağırsakları zorlamamak, ağır kaldırmamak, çok sıkı korseleri kullanmaktan kaçınmak ve egzersiz yapmakla vajina, bağırsak, rahim ve idrar torbası sarkmalarına karşı önlem alınabilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Zatürre Nedir? Zatürre Çeşitleri ~ Çocuklarda Zatürre başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz