Romatoid Artrit Nedir, Nedenleri ve Tedavisi
Abone ol

RA eklem zarının iltihabına neden olan bir otoimmün hastalıktır. Vücut dokusu kendi bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğrar.

 

Cilt, gözler, akciğer, kalp, kan ya da sinirleri de etkileyen bir rahatsızlıktır. Zaman zaman belirti vermeden ilerler. Kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Erken evrede agresif bir tedavi ilerlemesini durdurabilir. Belirtileri; eklemlerde iltihaplanma, ağrı, sıcaklık ve şişme olarak bilinir. İltihaplanma bilek, diz ve ellerde sıktır.

 

Yorgunluk, ateş, sabahları hareketsizlik ve eklem sertliğidir. Yıllar içinde gelişebildiği gibi hızlı da gelişebilir. RA genelde 30-60 yaş arasındaki kişileri hedef alır. Erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha sık görülür. Sigara ve aile öyküsü de diğer faktörlerdir. RA nedenleri, bağışıklık sistemine olan dış saldırılar, genetik ve çevresel faktörlerdir.

 

Bakteri ve virüs ile gelişen enfeksiyon da sebepler arasındadır. Hamilelerde %80 oranında görülmektedir. Doğumdan sonra bile nöbetler devam edecektir. Hamile kalmadan önce RA ilacı kullanmak için doktorunuza başvurun. Hamilelik sırasında ilaç değişimi gerekebilir.

 

Belirtiler meydana geldiğinde ve fark edildiğinde, kan testleri, görüntüleme testleri ile tanı konur. RA tedavisi yoktur. Tedavinin amacı, eklem iltihabı ve ağrıyı azaltmak eklem hasarını önlemek ve eklem fonksiyonunu maksimize etmektir. Agresif tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlanmalıdır.

 

Tedavi eklem çevresini destekleyen kasları güçlendirmek için ilaç ve egzersizi içerir. Tedavi aynı zamanda cerrahi olabilir. Tedavi yaş, etkilenen eklemler ve hastalığın ilerlemesini dikkate alarak, bireye özel olarak tasarlanmıştır. Ağrı kesici, iltihap ve romatizma giderici ilaçlar verilir.

 

Cerrahide eklem hasarı ve sakatlık varsa, kalça ve diz replasmanı yapılabilir. Isıya dayalı nemli ve akupunktur fizik tedavileri mevcuttur. Yan etkileri için doktora danışın. Hodan tohumu, balık ve kedi pençesi yağı verilebilir.

 

Doymuş yağ oranı yüksek gıdalar (pastırma, biftek, tereyağı) vücuttaki iltihabı artırıcıdır ve uzak durulmalıdır. Somon, ceviz ve omega 3 tüketilmelidir. Domates, narenciye, beyaz patates, biber, kahve ve süt ise kötüleştirir. Yüzme gibi spor ve egzersizler de gereklidir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Tip 2 Diyabet Hakkında Herşey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz