Sağlıklı Cilt Bakımı İçin Neler Gerekli

Ne zaman bir kırışıklık ya da sivilceyi yüzümüzde görsek en son ne zaman bakım yaptığımızı unutmuş oluruz. Cildin sadece en üst tabakası yıkanır, nemlendirilir ve bakım yapılır.

 

Cildiniz, hastalıklara karşı savunma gösteren ilk birincil savunma sistemidir. Bu nedenle cildimize daha fazla saygı duymalı ve özen göstermeliyiz. Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır. Gizli sağlık tehditlerinden onu korumalıyız ki o da iç organlarımızı korusun.

 

Cilt sağlığının sürdürülmesi için, çevredeki zararlı maddelere temastan ya da maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Çevre kirliliği, ultraviolent ışığı (güneş ışığı), aşırı sıcaklık, rüzgar, terleme ve yanlış cilt ürünleri kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

 

• Cildinizi güneşten koruyun. Her gün yüzünüze 30 faktör koruyuculu güneş kremi sürün. Nemlendirici, sıvı ve toz makyaj koruyucuları mevcuttur. Geniş kenarlı yüzü güneşten koruyan bir şapka takın. Kulak ve boyun arkasını da unutmayın.

 

• Cildinizi kuruluktan koruyun. %30 civarında sudan oluşan epidermis suyun buharlaşmasını önleyerek ciltte su tutulmasını sağlar. Su için ve cildinizi susuz bırakmayın. Nemlendirin. Doğal nemlendiriciler sitrat, çeşitli mineraller, üre, laktat ve amino asitleri içerir.

 

• Cildinizi her gün temizleyin. Su tek başına işe yaramaz. Gözeneklerin açılması ve cildin hava alması gerekir. Yağlı kalıntıları temizlemezsek sivilce oluşur. Sabundan uzak durun, sabun kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve kuruluk yapar, pH dengesini değiştirir. Yerine sıvı temizleyiciler, bal mumu, kir çözen mineral yağını kullanın. Doğal kremleri tercih edin. Sebze meyve yağları, hindistan cevizi yağı ve alkil eter sülfat gibi malzemeleri kullanın.

 

Peeling yapın. Ilık bir bezle cildinizi ovun. 40 yaş üzerindeyseniz cilt kanseri riski açısından her yıl tarama yaptırın. Gençlerde ise 3 yılda bir uygundur. Her kadının cildini kontrol etmesi gerekir.

 

İyi beslenme ve egzersiz cildi koruyarak güzelleştirir.

Bir önceki yazımız olan İstenmeyen Tüylere Kesin Çözüm başlıklı makalemizde Oströjen hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

  1. Merhaba ben eda baba. Sağlıklı cilt bakımları için etkili çözüm yolları konusunda araştırma yapıyordum. Tesadüfen sitenizi buldum. Çok güzel cilt bakımı önerileriniz var. Sürekli güncel paylaşımlarınız ilgi çekici. Sizi beğenerek takip etmeye başladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz