Sağlıklı Saçlar İçin 12 Önemli Yiyecek

Dış görünüşünüz kendinizi nasıl hissettiğinizi etkileyebilir, bu nedenle saçlarınız mükemmel göründüğünde, kendinizi harika hissedersiniz. Saçlarınızın sağlıklı olması, saç bakımında kullandığınız ürünler dışında, yediklerinize ve diyetinize de bağlıdır. Mavi Gün, dikkatli bakışları saçlarınızda toplamanızı sağlayacak yiyecek listesini size sunuyor:

 

Süt ve Süt Ürünleri

Düşük yağ içeren süt ürünleri kilo aldırmadan saçlarınızı besleyebilir. Peynir ve yoğurt, önemli protein türlerini (örn. kazein ve whey) almak için ucuz ve elverişli besinlerdir.

 

Balık

Omega 3 gibi önemli yağ asitlerini içeren balık türleri (örn. Somon ve Uskumru) saç dökülmesini yavaşlatır.

 

Balık ayrıca, B12 vitamini ve demir açısından da zengindir. B12 vitamini, sağlıklı bir cilt ve saçlar için önemli bir kaynaktır. Demir ise saç foliküllerinde depolanarak vücut tarafından çeşitli görevlerde kullanılır. Vücutta demir eksikliği oluştuğunda, saç foliküllerindeki depolar diğer hücreler tarafından kullanılır ve bu da saçlara zarar verir.

 

Tam Tahıllılar

Tam tahıllı yiyecekler saçlar için önemli besinler olan, çinko, B vitaminleri ve demir açısından zengindir. Çinko, saçların kalınlığı ve büyümesiyle doğrudan ilgili olan hormonların düzenlenmesinde kullanılır. Diyetinizin yeterli miktarda çinko içermesi saçlarınızın korunması açısından faydalı olacaktır.

 

Ceviz

Ceviz, kaju ve fındık, çinko açısından zengin besin kaynaklarıdır. Ayrıca bunlar, saç dökülmesini ve saç incelmesini yavaşlatan önemli minerallerdir.

 

Selenyum da ayrıca cevizde bulunan bir başka mineraldir. Bu önemli mineral, saç derisi için hayati önem taşır ve kepek problemi yaşama ihtimalinizi düşürür.

Küçük bir avuç kabuklu yemiş, günlük diyetinizin vazgeçilmezi olmalıdır.

 

Fasulye

Baklagiller, saçlarınız için önemli yiyeceklerdir. Baklagiller, önemli miktarda demir, çinko ve protein içerirler. Bu üç besin kaynağı saçlarınız için önemli yapı taşlarıdır. Bununla birlikte baklagillerde bulunan ve önemli bir B vitamini kaynağı olan biyotin kırılmalara karşı saçların gücünü artırır.

 

Havuç

Göz sağlığı ve görme kalitesiyle yakından ilgili olan havuç ayrıca, saç derisinin sağlığı açısından da önemlidir.

Havuçta bulunan A vitamini, saçlar için gerekli olan doğal yağları ve saç derisinin sağlıklı olmasını sağlayarak, parlayan saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

 

Yumurta

Protein, saç tellerinin önemli yapı elemanlarındandır ve yeterli protein almadığınız taktirde saçınız zarar görebilir.

Diyetinize hangi formda olursa olsun yumurta ekleyerek (haşlanmış veya çırpılmış) saçlarınızı besleyebilirsiniz. Yumurta ayrıca yüksek miktarda biyotin ve B12 vitamini içermektedir.

 

Yeşil Sebzeler

İçinde yeşil sebzelerin bulunduğu bir diyet, genel sağlık durumunuzu iyileştirmekle kalmaz, saçlarınıza da sağlık verir. Ispanak ve brokoli, içerdikleri demir ve kalsiyum sayesinde saçlarınızın sağlıklı olmasını sağlar.

 

Saçlarınızın görünümü sebum gibi doğal yağların üretiminden de etkilenir. Bu yağ, doğal bir saç klimasıdır ve sebum üretimi için A ve C vitaminleri bakımından zengin olan yeşil besinlere ihtiyaç vardır.

 

Et

Protein açısından zayıf bir diyet saçlar için sorun teşkil edebilir. Protein eksikliği kolayca kırılan saç telleri ve saç renginin kaybı gibi sorunlara yol açar. Tüylü dostlarınız olan hindi ve tavuk, sağlıklı saçlar için ihtiyacınız olan tüm proteinleri içerirler. Saç folikülleri açısından önemli olan demir de et ürünlerinde bol miktarda bulunur.

 

İstiridye

İstiridye, antioksidan özellikleriyle ve saç sağlığının korunmasındaki rolüyle meşhur olan çinko mineralini içerir. İstiridye, diyetinizin düzenli bir parçası olmasa da, sığır eti ve dana eti yiyerek oluşan açığı kapatabilir ve yeterli miktarda çinko alabilirsiniz.

 

Muz

Muzda bol miktarda bulunan B6 vitaminin eksikliği saç tellerinin incelmesine ve saç dökülmesine yol açabilir. B6 vitamini, vücudumuza, besinlerin yediklerimizden özümsenmesi konusunda yardımcı olur.

 

B6 vitamini ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynar. Bu hücreler, saç foliküllerini besleyerek ihtiyaçları olan parlaklık ve büyüklüğe sahip olmalarını sağlar.

 

Esmer Pirinç

Proteinin öneminden bahsetmiştik, ancak güçlü saçların oluşumunda protein, kompleks karbonhidratların enerjisine ihtiyaç duyar. Esmer pirinç, gerekli enerjinin sağlanması için harika bir kaynaktır ve içerdiği B vitamini, sağlıklı saçlar açısından çok faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ciddi Deri Reaksiyonlarına Neden Olan Bitkiler başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz