Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Kuralları
Abone ol

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, kaliteli yaşam, sakin yaşam ve uzun bir yaşam için önemli öğelerden bir tanesidir. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusuna çok dikkat ederiz. Bizde size yardımcı olması bakımından, sağlıklı bir beslenmenin gerektirmiş olduğu bazı kuralları aktaralım istedik. Böylece, sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olurken, vücudunuzun zindeliğini de koruyun istedik. İşte, sağlıklı beslenmenin gerektirmiş olduğu bazı kurallar.

 

Yağı Kararında Tüketin

Yağ, vücudumuz için önemli bir besin öğesidir. Vücudun enerjisini korur ve dengede tutar. Ancak fazla alınan yağ, vücuttan çok zor atıldığı için hem kilo almanıza hem de kan dolaşım sisteminizin bozulmasına sebebiyet verir. Bu yüzden, günlük olarak aldığınız yağ oranına dikkat edin.

 

Günlük Olarak Meyve, Sebze ve Tahıl Tüketin

Dengeli olarak bu besin öğelerini günlük olarak tüketmeye özen gösterin. Örneğin, makarnanın yanında yiyeceğiniz yeşil bir salata size keyif verebilir. Yine, aynı yemek sonrası bir adet elma hazımsızlığınızı alacak ve midenize çok iyi gelecektir.

 

Bol Su Tüketin

Günlük olarak en az 3 litre su tüketimi, vücudunuzun alması gereken bir çok minerali almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, vücuttan atılması gereken tüm öğeleri suyun yardımı ile atabilirsiniz.

 

Protein Miktarına Dikkat Edin

Günlük olarak almanız gereken protein miktarı, kilonuzla doğru orantılıdır. Bu da, kilo başına 0,9 gr olmaktadır. Eğer siz 70 kilo iseniz, günlük olarak en az 63 gr. protein almanız gerekmektedir.

 

Besin Çeşitliliği Yaratın

Günlük olarak tükettiğiniz besinleri, sürekli olarak eş değer besinlerle değiştirmeye özen gösterin. Örneğin, her gün farklı bir çorba içebilirsiniz veya farklı bir meyve yiyebilirsiniz.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Ülser Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz