Serviks Kanserini Tedavi Etmenin Yolları
Abone ol

Serviks Kanseri nedir?

Serviks kanseri bilindiği gibi rahim ağzı kanseridir. Serviks kanserini tedavi etmek için çeşitli yöntemler ve yollar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 

Pap Smear Testi Yaptırma

Pap Smear testi rahim ağzı kanseri gelişimini haber verir, tanı koymada kullanılan belirleyici bir testtir. Kanserli hücre büyümesinde ve bu gibi değişikliklerde ve dönüşümlerde kadınlarda serviks kanseri oluşumunu sonuçlar. Bu testi yaptırmadan önce aklınızdaki soruların cevaplanması için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 

Doktorunuz size özel reçeteli olarak bu testi yazar ve en az 3 yılda bir bu testten geçmek zorunlu ve gereklidir. Enfeksiyon ve hastalıkların tespitinde başarılıdır.

 

Uzman Hekiminize Sorular Sorun

Pap Smear Testinin sonucu 3 şekilde olabilir. Bu durumda doktorunuza soracağınız sorular belirecektir. Teste göre, Ascus varlığı doğrulanırsa, servikste virüslü atipik skuamöz hücreler gelişmiştir. Lgsil sonucunda, HPV den kaynaklanan hafif displazi servikste mevcuttur.

 

Hgsil sonucunda ise, serviksteki displazi çok kalın ve ağır olabilir. Acilen önlem alınması gerekir. Anormal sonuçları doktorunuzla takip edip tartışın. Kolonoskopi ile gözlem iyi bir seçimdir.

 

Cinsel İlişkinin Önemi

Birden fazla seks partneri özellikle kadınlarda birçok cinsel hastalığın bulaşmasına sebep olur. Rahim ağzı kanseri en ciddi olanıdır. HPV enfeksiyonları doğrudan rahim ağzı kanserine neden olur. HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan virüslere dikkat edin.

 

Sigara ve Alkolü Kesin Bırakmalısınız

Sigara, sahip olunabilecek en tehlikeli alışkanlıklardan biridir. Genel sağlık üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Kalp sorunları yaratır, kalp tıkanıklıkları, kalp krizi, felç, akciğer hastalıkları akciğer kanseri, iktidarsızlığa neden olur. Serviks kanseri riskini artırır.

 

HPV gibi ölümcül virüslerin yayılmasını kolaylaştırır. Servikal enfeksiyonun yayılmasını hızlandırır. Sigaradan tamamen kopmak yapılabilecek en iyi şeydir.

 

Sağlık Cinsel Hayata Önem Verilmeli

Tüm bulaşıcı enfeksiyon risklerinden kurtulmak gerekir. Prezervatif kullanmak gibi pek çok korunma yolu vardır. HPV ve HIV gibi virüslerin girişi engellenir. Frengi ve rahim ağzı kanseri de böylece önlenebilir.

 

Mutlaka HPV Aşısı Olmalısınız

27 yaş altındaki kadınlar yüksek risk altındadır ve HPV aşısı olmaları gerekir. Cinsel sağlığı geliştirir, Gardasil aşısı en bilinenidir. Ergenlik çağındaki kadınlarda risk durumlarında kullanılmalıdır.

 

Serviks kanseri cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilir. bu kanser türü için tedavi prosedürleri özellikle tümörün yeri ve ilgili tümörün türüne göre değişebilir. Koni biyopsisi, lazer cerrahisi ve kriyoterapi üzerinden serviks kanseri tedavi edilebilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Olarak Bilinip Sağlıksız Olan Yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz