Şişmanlık Kısırlığa Neden Olabilir mi?
Abone ol

Şişmanlığın, kısırlığa neden olabileceği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmaların çok net bir şekilde ortaya koyduğu bu gerçek, günümüzün birçok kısırlık vakasının da nedenini de açıklıyor. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar için geçerli. Şişmanlık, birçok sağlık problemine neden olabileceği gibi çocuk sahibi olmayı da zorlaştırıyor hatta kısırlığa bile neden olabiliyor.

 

Kadınlarda Şişmanlık

Yağ Hücreleri Östrojen Hormonunu Olumsuz Etkiler

Fazla kilo nedeniyle vücutta artan yağ hücrelerinin sayısı östrojen hormonunun haddinden fazla yükselmesini sağlar. Anormal seviyelere ulaşan östrojen yumurtlama için ciddi bir engeldir ve sonucu kısırlık olabilir.

 

Adet Düzensizliğine Neden Olur

Yağ hücrelerinin fazlalığı insülin miktarını da arttırır ve testesteron hormonunun da artmasına da neden olur. Bu yüzden adet düzensizlikleri ve yumurtlama bozuklukları ortaya çıkar. Doğal olarak gebe kalmak çok zorlaşıyor.

 

Erkeklerde Şişmanlık

Testesteron Hormonunu ve Sperm Kalitesini Düşürür

Şişman erkeklerde bulunan yağ dokusu, testesteron hormonunun östrojene dönüşmesine neden olur. Buna bağlı olarak spermin kalitesi önemli oranda düşmektedir. Östrojen hormonu artarken testesteron hormonu da azalır.

 

Sperm Sayısını Azaltır

Kilolu erkeklerin testislerinde yağ dokusunun artışı, testislerin ısısını yükseltir. Bu bölgedeki aşırı ısı damarların genişlemesine neden olacağı için sperm sayısı da azalmaktadır.

 

Beslenme alışkanlıkları, vücudun her mekanizmasını etkilediği gibi üreme sistemini de etkiler. Normal ve sağlıklı kiloya geri dönmek, kısırlık sorununun çözülmesinde büyük önem taşıyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kürtajdan Sonra Parça Kalması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz