Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Bazı anların vazgeçilmesi olan kahve özellikle kız isteme gibi önemli günlerin en büyük ve en önemli rol oynayan unsurlarından bir olarak halen günümüzde önemli bir yerde muhafaza edilmektedir. Özellikle kahve sırasında istenilen kız istemem merasimi aslında Türk kültürü için kahvenin ne denli önemli olduğunu vurguluyor.

 

Ortalama 1500 yıllarda ortaya çıkan Türk kahvesinin kendine has kokusu ve bir tadı vardır. Birçok kişinin sevdiği ve içmeden güne zinde başlayamadığı kahve özellikle bazı büyük firmalar tarafından ustaca yapılmaktadır. Birçok farklı pişirme teknikleri olan kahve yapımının, kuşkusuz en güzel tat olanı kömür üzerinde ağır ağır pişen çeşididir.

 

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Peki, klasik Türk kahvesi yaparken nelere dikkat etmek gerekir ve neler yapılır. Kahve yapılırken öncelikle şekerini ayarlamak önemlidir. Kişinin damak tadına kalan şeker ayarı iyi ayarlanmalıdır. Şekersiz kahve için hiç şeker atmadan, orta kahve için fincan başına bir küp şeker, şekerli kahve için ise 2 ya da tercihe göre 3 kesme şeker atılabilir.

 

Kahve pişirmek sanattır. Kahve yaparken içme suyu olmasına dikkat edin. İçme suyu çok daha güzel bir tat verecektir. Bir fincan suya ise 2 çay kaşığı Türk kahvesi koyarak ocağa koymadan iyice karıştırın. Şekeri içinde erittikten sonra ocağa koyun ve altını kısarak yavaş yavaş pişmesini bekleyin.

 

Türk kahvesinin püf noktası

Türk kahvesinin püf noktası, pişme sırasında asla karıştırmamaktan geçer. Siz sadece pişmesini bekleyin ve köpürmeye başladığı anda hemen fincanlara köpükleri bir çay kaşığı ile paylaştırın. Daha sonrasında bir kaynar daha getirerek sırası ile kahveleri doldun. Yanında Türk lokumu ile servis yapmanız daha iyi bir sunum olacaktır.

 

Kalan kahvenizi ise ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklamaya özen gösteriniz. Ağzı sık sık açılmadıkça kokusu ve tadı içine hapsolacak ve her pişirmeniz de aynı lezzet ile içmeye devam edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Bakım İçin Teknolojiden Yararlanabilirsiniz başlıklı makalemizde Saç Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz