Abone ol

Varis Çorabı Nedir

Varis çorabı varis tedavisinde olmazsa olmaz yöntemlerden bir tanesi olarak kullanılmaktadır. Varis hastalığı için uygulanan etkili bir alternatif tedavi yöntemi olan Varis çorabı tedavisi sayesinde varislere neden olan kan dolaşımındaki reflülere, kan toplanmasına ve kan dolaşımında görülen ter akışlara toplardamarlara baskı yapılarak mani olunmaktadır. Varis çorapları uygun fiyatları nedeniyle varis tedavisinde kullanılan en yaygın ve tercih edilen doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

 

Varis Çorabının Çeşitleri ve Fiyatları

Piyasada varis çorabı fiyatları 20 – 250 TL arasında değişmektedir. Varis çorabının kalitesi, markası ve kullanılan malzemeler ürünün fiyatının oluşumunda rol oynayan temel faktörlerdir.

 

Varis Çorabı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Varis çorabı kullanırken bacak toplardamarlarındaki kan seviyesinin minimum düzeyde olmasına dikkat edilmelidir. Yani özellikle sabahları bacaklarda henüz kan ve ödem birikmesi olmamışken varis çoraplarını yatakta yatar vaziyetteyken giymek gerekmektedir. Bu da varis çorabı ne zaman giyilmeli sorusuna yanıt teşkil etmektedir. Bu şekilde varisli bacakların damarları henüz darken varis çorabı giyilecek ve toplardamarlardaki ters kan akışına mani olunacaktır.

 

Şayet sabah erkenden çorabı giymediyseniz ve gün içerisinde varis çorabı giymek zorunda kaldıysanız O zamanda ayaklarınızı 5 – 10 dakika yukarı kaldırın böylece damarlarınızı boşaltmış olursunuz ve çorabınızı ardından giyebilirsiniz. Varis çorabı ile günlük işlerinizi yapabilirsiniz fakat gece yatarken varis çorabınızı giymenize gerek yoktur.

 

Varis çoraplarının uzun ömürlü olması, daima giyerken ve çıkarırken gösterilen itinaya bağlıdır. Varis çorabını giyerken kırışık kalmamasına dikkat edin. Çünkü kırışık olan yerlerde çorap bacağınızı sıkarak kan dolaşımınızı engelleyebilir.

 

İlk tehlike uzun el ve ayak tırnaklarıdır. Varis çoraplarını giyip çıkarmada fazla sert çekilmemesi ve zorlanmaması gerekir. Çoraplarınızda bir yırtılma olursa bu farkına varıldığında değiştirilmelidir. Benzin, yağ, krem, neft, vs. kimyevi maddelerden çoraplarınızı koruyunuz. Varis çorabınızı ılık suyla ve sabunla yıkayıp, sıkmadan havlu arasında kurutun. Soba ve kaloriferde kurutmayınız.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Depresyondan Korunmanın ve Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz