Yaşam Sınırlarında Değişen Sağlık Algısı
Abone ol

Kısaca iyi ve tam olma durumu olarak ifade edilebilen sağlık olgusu, yaşam ile iç içe hatta yaşamın tamamını da kapsayan bir kavramdır. Var oluş itibari ile yaşamda gerçekleştirilmesi gereken ya da dilenenleri gerçekleştirme de büyük öneme sahip olan sağlık geçmişte onama ya da diğer bir deyişle tedavi aşaması ile algılanmakta iken günümüzde sağlık koruma ya da önleme olarak algılanmaktadır.

 

Sağlıklı yaşama, var olma içgüdüsünden kaynaklı hayatta kalma ve kaliteli yaşama isteği ile insanoğlunun vazgeçilmezidir. Yüzyıllardır bu amaçlar ile gerçekleştirilen çalışmalar, araştırmalar ve bulgular birçok bilim dalı ve sektörün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 

Dünya üzerinde tüm insan toplulukları sahip oldukları kültür ve bilgiye bağlı olarak değişkenlik gösteren sağlıklı kalma ve onama yöntemleri geliştirerek uygulamışlardır. Özellikle gelişmiş medeniyetlere sahip kadim topluluklarda ise geçmişte olduğu gibi bu günde insan yaşamı ve sağlığı çok daha önemsenmiş durumda olduğu gözlenmektedir.

 

Sağlıklı Yaşam Batı Ve Doğu Tıbbı Farklı Uygulamaları

Farklı coğrafya ve kültürlere göre değişkenlik gösteren sağlık anlayışında geçmişten günümüze farklı uygulamaları ile batı ve doğu arasında farklı tedavi ve koruma uygulamaları bulunmaktadır.

 

Doğu tıbbında önemli derecede söz sahibi olan Çin ya da gene olarak uzak doğu tıbbında insan sağlığı ruh beden bütünselliğinde ele alınmaktadır. Batıı diye adlandırılmakta olan disiplinde ise her ruh ve fizyolojik beden sağlığı ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

 

Özellikle orta çağ sonrasında hızlı gelişim gösteren batı tıbbı, ağırlıklı olarak ilaç sektörü ile iç içe geçmiş olarak çalışmakta iken doğu tıbbında materyalist tedaviden çok maneviyat yönü ön plana çıkmaktadır. Vücut enerjisi ve dengesinin tam olması hedefi ile uygulanmakta olan doğu tıbbında bilimsel verilerden çok geçmiş deneyimler ve öğretiler önemli yer tutmaktadır.

 

Son yıllarda ise tüm batı ve doğu tıbbı harmanlanması ile bütünlenmekte olan sağlık uygulamaları gelişim göstermektedir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kişisel Bakım İçin Teknolojiden Yararlanabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz