Yaşlanma ve Sağlıklı Yaşam İpuçları
Abone ol

İleri yaşlardaki insanlar için dengeli beslenme çok önemlidir. 50 yaşın üstündekiler için ise daha da önemlidir. Sadece egzersizin kalorileri yaktığına inanılsa bile aslında lifli yiyecekler de kalori harcamamızı sağlar.

 

50 yaşından sonra bazal metabolizma hızı yavaşlamaya başlar. Bu da hızlı bir şekilde kilo alınmasına sebep olur. Hayatın bu yaşlanma sürecinde, kas erimesi, dolayısıyla gücün azalması gibi durumlara da şahit olunabilir. Günlük beslenmenizdeki bazı değişimler sayesinde yaşlanmanın sebep olduğu bu sorunları yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

 

Yaşlanma sürecinde insanlar yağ açısından yüksek ve lif açısından zayıf olan yiyecekleri tüketmemeye çalışmalıdırlar. 50 yaş ve üstündeki bireyler vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat açısından dengeli olacak şekilde beslenmelidirler. Yaşlanma sürecinde bunlardan herhangi birinin aşırı tüketimi başka organlara zarar verebilir.

 

50’li yaşlarda sağlıklı ve formda kalmak güzel görünmekten daha önemlidir. Eğer kiloluysanız, yaşlanmada kalp hastalıkları ve diyabete yakalanma riskiniz artar. Araştırmalara göre 50 yaşın üstünde sağlıklı beslenen kişiler diyabet ve olası kalp rahatsızlıkları gibi yaşlılık hastalıklarından şikayet etmiyorlar.

 

Orta yaş krizi ile birlikte gelen bu tarz rahatsızlıklar, yaşlanma belirtileri ile birlikte daha fazla risk oluşturabilecek hastalıklar belirmeye başlıyor. Bu sebeple 50 yaş ve üzeri insanların sağlıklı yaşam açısından daha dikkatli besleme ve beslenme alışkınlıklarını değiştirmeleri gerekmektedir.

 

Sağlıklı yaşam için verdiğimiz ipuçları sizlerin hayata tutunmanız açısından yardımcı olacağını düşünüyoruz. Yaşlanma çağına gelen ziyaretçilerimizin belirttiğimiz hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Sağlı yaşamın doğru adresi olan Mavi Gün herkese sağlıklı günler diliyor.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Muz, Ceviz ve Çikolata Kürü Depresyona Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 YORUMLAR

  1. Yaşlanmak istemiyorsanız spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Geçmişe nazaran neden z kuşağı dediğimiz gençlerde rahatsızlıklar ve yaşlanma belirtileri daha çok görünüyor.

  2. Herkes birgün ölümü tadacaktır. Ancak yaşlanmak herkese nasip olmaz. Şuan yaşlı bir insan olmayabilirsiniz, ama yaşlanmaya aday bireyleriz hepimiz. Bu nedenle yaşı bizden büyük insanlara saygıda kusur etmememiz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz