Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu
Abone ol

Sağlık Bakanlığı tarafından şişmanlıkla ve obezite ile mücadele edebilmek için yeni bir uygulama başlatıldı. Artık menülerde bulunan yemeklerin kalori miktarları da yazacak. Uygulama ilk önce Meclis lokantasında başladı.

 

Misafirler artık yedikleri besinlerin kalorilerini görerek sipariş verecekler. Bu uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı; lokanta, cafe, pastane gibi benzeri mekanların menülerinde de yiyeceklerin kalorileri yazılacak.

 

Söz konusu açıklamada, bu uygulamanın aşırı beslenmede caydırıcı bir davranış olabileceğini düşünüyor. Herkesin yedikleri besinlerinin nasıl pişirildiğini ve kaç kalori olduğunu bilmeye hakkı var. Bu uygulama ile dışarı da yemek yemek ve diyet yapmakta kolaylaşıyor.

 

Çalışan ve yemeklerini dışarıda yemek zorunda kalan insanlar için diyet yapmak ve kalori hesaplamak çok zor. Özellikle belirli kaloriler alınarak yapılan kalori diyetleri uyguluyorsanız değişen menüler günlük hayatı oldukça kolaylaştıracak.

 

Menülerde ki kalori yazma zorunluluğunun yanı sıra satılan paketli ürünlerde de aynı uygulama sürdürülecek. Daha önce de satılan gıdaların üzerinde kalori miktarları yazıyordu ancak rakamlar çok küçük ve belirsizdi. Bu konuya da değinen Sağlık Bakanlığı, bundan sonra paketlerin üzerindeki kalori değerlerinin de daha büyük ve belirgin yazılacağını söyledi.

 

Şişmanlıkla mücadele eylemleri sadece bu kadarla da bitmiyor. 2012’den başlayarak 2020 yılına kadar geçen süreç için büyük planlar var ve birçok medya kampanyası da beraber sürdürülecek. Bu yeniliklerin yapılması gerekiyordu çünkü şişmanlık gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden insanlar bilinçlenmeli ve yediklerine dikkat etmeli.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz