Yo-Yo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır?
Abone ol

Yo-yo diyeti,veya diğer adıyla kilo alıp verme zayıflama döngüsü ve peryodu olarak ta bilinen bu diyet türünde dönemsel olarak kilo almalar ve vermeler ile uygulanmaktadır. Bu şekilde döngüsel olarak kalıcı zayıflama elde edilmek istenmektedir. Yoyo diyetinin ana fikri ve felsefesinde insanların diğer diyetleri uygularken bir süre sonra diyet sürecini terk edip tekrar kilo almaları yatmaktadır.

 

Madem ki diyeti başarıyla sonlandıramıyoruz o halde dönemsel kilo alıp vermeler ile buna çözüm getirelim anlayışıdır. Yo-yo diyeti ilk kez Kelly D. Brownell adındaki bir Amerikalı beslenme uzmanı doktor tarafından kullanılmıştır. özellikle ani kilo kayıpları ile sona eren diğer diyet türlerinde vücut bu tür ani kilo vermeleri organizmanın açlık riski ile karşı karşıya olduğunu sanmakta ve ona göre bir savunma mekanizması oluşturarak vücuttaki yağlar yerine kas dokusunu kullanmaktadır.

 

Yo-yo diyeti sağlıklı mıdır ve Yo-Yo diyetinin sağlık riskleri tehlikeleri nelerdir?

Yo-yo diyetinin uzun süre uygulanması durumunda bazı sağlık riskleri görülme ihtimali vardır. Misal olarak Yo-Yo diyetini uzun süre tekrarlayarak uygulamak, Kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, şeker hastalığına yakalanma, gibi sağlık şikayetlerinin yanında aynı zamanda ruhsal ve duygusal durum bozukluklarına da neden olabilir.

 

Ayrıca yo-yo diyeti verilen kiloların kısa sürede geri alınması, kendimize ve diyet uygulamaya olan güvenimizin de yitirilmesine sebep olmaktadır. Size tavsiyem yo-yo tarzı diyetlerin yerine sağlıklı ve kalıcı zayıflama sağlayan doğal diyet türleri uygulamanızdır.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti ile Zayıflama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz