Yumurtlama Günü Hesaplama
Abone ol

Bir türlü gebe kalamayan kadınlar bazı bilgiler edinerek gebe kalamama konusundaki gerçekleri öğrenebilir aynı zamanda da bu konuda ne yapmaları gerektiğini öğrenebilir. Evliliklerin ilk bir senesinde doktorlar tarafında kısırlık teşhisi konmaz.

 

Sadece yumurtlama tarihlerine özen gösterilmesi önerilecektir. 30 yaşın üstündeki bayanlar ise evliliklerin ilk altıncı ayından sonra hala gebe kalmak isteyip de kalınmamışsa doktor danışmanlığı gerekmekte ve ilişkilerinde yumurtlama dönemlerinde olmalıdır.

 

Bir kadının yumurtlama dönemi adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 15. ve 19. arasındaki dönem gebe kalma şansının yüksek olduğu zaman dilimidir. 15. günden önce ya da 19. günden sonra da gebe kalınabilir çünkü erkeğe ait spermler üç gün canlı kalabilir. Örneğin 12, 13 ve 14. günlerde cinsel ilişki de bulunulmuş ise bu tarihlerde de gebe kalınabilir.

 

Aynı şekilde 20. gün içinde spermin canlı kalma süresine bağlı olarak gebe kalma olasılığı da vardır ancak; en kesin tarihler 30 günlük adet periyotu olanlar için gebelik ihtimalinin yüksek olduğu tarihlerin ilk yarısı 15. ve 19. günler arasıdır. İkinci yarı ise 21. gün başlar.

 

Her kadının adet periyodu 30 günlük değildir. bazı kadınlar 32 bazıları da 28 günde bir adet görebiliyor. Bu yüzden adet periyodu faklı olanlarda gebe kalma olasılığının yüksek şansa sahip olduğu tarihleri detaylı öğrenebilmek ve daha detaylı bilgiler için doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Geri kalan günler ise gebe kalınma riskinin olmadığı günlerdir ve bu yöntem korunma yöntemi olarak ta kullanılabilir.

Abone ol

Bir önceki yazımız olan Şişmanlık Kısırlığa Neden Olabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz