“Zengin Kaynak” İddiaları Tartışmaya Açıktır

Etiketlerdeki müşteri çekmeye yönelik “zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır” sözlerine dikkat et: Bir porsiyonunda günlük tavsiye edilen miktarın sadece yüzde 10′u bile olsa, bu ürün “zengin kaynak” olarak nitelendirilir. Bazı gurme marketlerde bulunabilen (ve ülkemizde muadilleri üretilen) Nabisco Honey Teddy Grahams markasını ele alalım. Etiketinde “zengin bir kalsiyum kaynağı” olduğu yazıyor. Ancak bir günde ihtiyacın olan kalsiyum miktarını alabilmeniz için tam 10 porsiyon yemeniz gerek. (Bu da kutunun tamamından fazlası demek.) Günlük ihtiyacınızı alabilmek için kutularca kurabiye yemeye devam ederseniz, sağlık problemlerinizden en önemsizi kalsiyum eksikliğiniz olacak.

 

Bunu yiyin: Tüm besin öğelerini sağlıklı şekilde alabilmek için doğal yiyeceklerde bulunan multi vitaminlere yönelin: Meyve, sebze, yağsız et, az yağlı süt ve süt ürünleri tüketin. Katkılı kurabiye yediğinde kalsiyum yanında şekerle birlikte gelir. Bunun yerine kemiklerin için az yağlı süt ve peynir tercih ederseniz, beraberinde yağ yakıcı ve kas yapan proteinleri de almış olursunuz.

 

Sağlığa Faydaları Abartılmış Olabilir

Kutulanmış yeşil çay içerken, büyük ihtimalle onun antioksidanla dolu olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat bazı markalar, ürünleri “serbest radikallerden koruyucu” maddelerle dolu olmadığı hâlde sizi buna inandırmak ister. Amerika’da bulunan bağımsız bir gıda laboratuvarında 14 farklı yeşil çayın kateşin (yeşil çayın içinde bulunan ve hastalıklarla savaştığı düşünülen antioksidan) seviyesi incelenmiş. Sonuç: Markalara göre kateşin miktarları arasında dağlar kadar fark var. Bazı ürünler antioksidan tablosunda kendine zar zor yer buluyor.

 

Bunu için: Çayını kendin hazırlarsan ve en az beş dakika demlenmeye bırakırsanız, aldığınız kateşin miktarı artar.

 

“Yağsız” Etler Genellikle Sodyum Doludur

Etin yağını çıkardığınızda, sulu yapısından da çok şey kaybedersiniz. Bazı üreticiler, etin kayış gibi olmasını engellemek için kırmızı ve beyaz et ürünlerine tuz ve başka katkı maddeleri içeren sulu bir karışım ekliyor, bu da ürünlere lezzet katıyor. Ancak bu uygulama, etlerin sodyum seviyesini çarpıcı bir biçimde arttırıyor. Örneğin 120 gramlık bir porsiyon standart hindi fileto yalnızca 55 miligram sodyum içerirken, aynı miktardaki az yağlı çeşidi 840 miligram sodyumla dolu. Az yağlı olanı zararlı olarak gördüğün yağlı etle değiştirmek ilk bakışta daha akıllıca gibi görünse de, bu kez sodyum yüzünden bel çevreniz genişleyecek ve tansiyonunuz yükselecek.

 

Bunu yiyin: Standart hindi eti ve diğer doğal yağsız etlerden vazgeçmeyin. Sadece porsiyonlarını kontrol altında tutun. Damak zevkinizi tatmin etmek için tüm ihtiyacınız olan kâğıt kadar ince bir ya da iki dilimdir. Eğer almak istediğiniz etin “katkılı” olduğunu anlarsanız oradan hemen uzaklaşın.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesi İle Zayıflama Yöntemi başlıklı makalemizde C Vitamini, D Vitamini ve Tansiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz